HangszertesztekHangszertesztekHangszertesztek

  • Főoldal
  • Magazin
  • Stúdióeszközök
  • Hangszerek
  1. Főoldal
  2. Mikrofon tesztek
  3. RODE NT5 kismembrános mikrofon teszt
Balla Gábor
Mikrofonok
2017. május 19.

RODE NT5 kismembrános mikrofon teszt

Kismembrános mikrofonokat nagyon sok hangforráshoz lehet használni, ezért minden stúdióban vagy hangosító eszközparkjában van néhány darab. A RODE NT5 olyan mikrofon, ami az egyik legjobb ár/érték arányú választás. A tesztelés során nagyon jók voltak a tapasztalataink.

Amikor egy hangtechnikai eszközparkot építünk fel, és elérkezünk a mikrofonok beszerzéséhez, a piacon megjelenő hatalmas választék miatt érdemes elmélyedni a témában, hogy a számunkra legkedvezőbb mikrofont találjuk meg. Korábbi mikrofonokról szóló cikkeinkben már foglalkoztunk azzal a kérdéskörrel, hogy milyen hangforráshoz milyen mikrofont érdemes használni.

A kismembrános vagy ceruza mikrofonokat hangszeres felvételeknél szokás alkalmazni. Akusztikus gitár, dob overhead, percussion, cimbalom, fuvola stb… És ha már ceruza mikrofon, akkor mindjárt érdemes sztereó párban gondolkodni. A legtöbb hangszer igényli is a két mikrofont.

Ezekből a mikrofonokból is széles a választék. Sorrendet állíthatunk fel ár szerint, ami természetesen a minőséggel arányos.

Manapság nagyon előtérbe került az otthoni felvételkészítés. Ezekben a mini stúdiókban az ár elsődleges szempont, azonban, ha valaki már nem kezdő, akkor igyekszik minőséget is belevinni a munkába. Azoknak lehet jó alternatíva a RODE mikrofonmárka, akik odafigyelnek a hanghűségre, de nem tudnak csillagászati árat fizetni egy-egy felkapott gyártó termékeiért.

Olyan mikrofont kerestünk, ami jó ár/érték aránnyal bír és jó felvételeket lehet készíteni vele. Több kismembrános mikrofont teszteltünk már. Most a RODE NT5 –öt próbáltuk ki, és előre elárulhatom, mindjárt vettünk is belőle egy sztereó párt.

A RODE NT5 egy 1/2”-os kardioid kapszulával rendelkezik. A kapszula egyszerűen cserélhető. Tehát ha vásárolunk hozzá nem túl magas áron egy gömb karakterisztikájú kapszulát, máris többfunkciós mikrofonjaink lesznek. A mikrofon masszív fémházat kapott. Érződik, hogy odafigyeltek a jó használhatóságra, és a minőségre. A masszív kivitel megengedi, hogy koncertkörnyezetben is használhassuk a mikrofont. És hogy a gyártó mennyire komolyan gondolja a minőséget, azt jól mutatja, hogy 10 év gyártói garanciát adnak a mikrofonokra.

A sztereó párt egy praktikus kofferben adják, amiben a mikrofonok mellett helyet kapnak a kengyelek és szélvédő szivacsok.

A mikrofonokat akusztikus gitár és fuvola felvételeinél próbáltuk ki. Utóbbinál máris jó szolgálatot tett a mellékelt szélfogó szivacs, ami nem túl vastag így a hangot nem rontja, azonban a szélzajoktól remekül óvja a membránt.

Az akusztikus gitár felvételeknél egy Neumann KM184 volt a referencia, amiről már korábban itt írtunk. A visszahallgatás után arra jutottunk, hogy a két mikrofon hangja nagyon egyforma, pedig az árkülönbség háromszoros a Neumann javára. Az ár ekkora különbsége nem tapasztalható a felvételen. Mindkét mikrofonnak jó a hanghűsége, egyforma a dinamikaérzet és a részletesség. Enyhe különbség a hangkarakterisztikában észlelhető. A mikrofonokat gyakorlatilag megegyező pozícióba használtuk, így nem ez befolyásolta a megszólalást. Az NT5-nek egy leheletnyit több a mélye és valamelyest a magasai is. Ebből adódik, hogy a Neumann kicsit puhábban szól.

Azt, hogy melyik mikrofon hangja tetszik jobban, főleg az ízlésünk határozza meg, és a feladat amire használni szeretnénk. Ilyen apró finomságokat csak szimpla megszólalásnál hallunk meg. Több hangszerrel együtt már nem jön ki egy mixben.

A mikrofon vásárlás egy üzleti befektetés, aminél nem elhanyagolható szempont, hogy a befektetett pénz megtérül e. Mivel a kismembrános mikrofonoknál főleg sztereó párról beszélünk, így vásárlás előtt mindjárt két mikrofon árában kell gondolkodnunk. Ezeket a mikrofonokat meg lehet vásárolni egyesével is, de mindegyiket sztereó pakkban is árulják. A pár ára kedvezményesebb mintha kettő szóló mikrofont vásárolnánk. Egy RODE NT5 sztereó pár 116.000 Ft-ba kerül, míg egy Neumann KM184 377.000 Ft–tól indul. Az árkülönbség jelentős. A KM184 nagyon jó mikrofon, de valamelyest túlárazott, és ha az ára előre láthatóan nem térül meg, akkor az NT5 jó alternatíva. Tesztjeink alapján ár/érték arányban ez az egyik legjobb választás, ha kismembrános mikrofont keresünk. Így a teszt után már nem is került vissza a forgalmazóhoz, csak az ellenértéke.

Tags: kismembrános, Rode NT5, Rode, KM184, mikrofon

Témakörök

  • Mikrofon tesztek
  • Hangkártya tesztek

Legnépszerűbb cikkek

  • Mikrofonok - 1. rész
  • ISA One és Shure SM7B teszt
  • RME Babyface Pro - hangmintákkal - teszt
  • Audix i5 vagy Shure SM57
  • Milyen számítógépet válasszunk stúdiózáshoz?

E-mail: Kapcsolat

Telefon: +36 30 302 3266

   

Legfrissebb cikkek

Gigia mikrofonteszt 2019. augusztus 29.
RODE NT5 kismembrános mikrofon teszt 2017. május 19.
Heidrich Roland 2017. március 21.
Audix i5 vagy Shure SM57 2016. december 17.
A hangmérnökök koronázatlan királya - Chris Lord Alge 2016. november 22.
© 2020 HangTeszt. All Rights Reserved.
www.recordingrepair.co.uk | www.minosegjavitas.hu

Main Menu

  • Főoldal
  • Magazin
  • Stúdióeszközök
  • Hangszerek